۱۳۹۳ شنبه ۱ شهريور
 
 
 
 
کد خبر: 8511
بازدید: 9483
نظرات : 0
تاریخ مخابره : 13/5/1392 ساعت :12:26 PM
مصرف‌ شیر در ایران کمتر از نصف‌استاندارد‌ دنیا
استخوان‌های ایرانی‌ ها می‌شکند

مصرف شیر در کشور 14درصد کاهش پیدا کرد. رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اعلام این خبر گفت: کاهش مصرف شیر به عنوان اصلی ترین منبع کلیسیم، احتمال پوکی استخوان و شکستگی‌های استخوانی را افزایش می دهد و این در حالی است که در حال حاضر با مشکل پوکی استخوان رو به رو هستیم.

مجله مهر: به گفته زهرا عبداللهی از سال گذشته با افزایش قیمت شیر خرید آن از سوی مردم تا 14 درصد کاهش یافته و با در نظر گرفتن تورم سال جاری، قطعا این روند تشدید می شود و مردم کمتر شیر می خرند.

او ادامه داد: در شرایطی که امروزه در زمینه پوکی استخوان با مشکلاتی مواجهیم، ادامه روند کنونی کاهش مصرف شیر می‌تواند بار بیماری‌ها و شکستگی‌های استخوانی را افزایش داده و هزینه‌های مراقبتی زیادی را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل، وزارت بهداشت سند ملی تغذیه و امنیت غذایی را با همکاری انستیتو تغذیه و موسسه ملی تحقیقات سلامت تدوین کرده که این سند پس از تصویب در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به شورای سلامت استان‌ها ابلاغ می‌شود تا در جهت بهبود امنیت غذایی اقدامات لازم صورت گیرد.

عبداللهی کنترل و ثابت نگه داشتن قیمت مواد غذایی را از مهم‌ترین شروط برقراری امنیت غذایی دانست و به ایسنا گفت: اهمیت این موضوع از آن جهت است که مردم باید توانایی خرید مواد غذایی مهم را داشته باشند. بر این اساس این مقوله در سند ملی تغذیه و امنیت غذایی مورد توجه قرار گرفته است.

تا پیش از این کاهش 14درصدی، سرانه مصرف شیر در ایران در بهترین وضعیت 95کیلوگرم در سال برآورد می شد. در حالی که استاندارد جهانی از حداقل 169کیلوگرم حکایت می کند و با این کاهش مصرف، سرانه شیر در ایران به کمتر از نصف استاندارد جهانی کاهش پیدا کرده است. رقمی که البته در برخی کشورهای اروپایی تا 300کیلوگرم در سال هم می رسد.

برگزیده ها

اولین فرار شاه از ایران چگونه رقم خورد؟
محمدرضا پهلوی علاوه بر فرار بی بازگشتش  در دی‌ماه 1357، یک‌بار دیگر هم از ایران فراری شده بود. این گزارش، مروری دارد بر اولین فرار شاه از ایران که البته 3 روز بعد با حمایت مستقیم امریکا به بازگشت او و افزایش خودکامگی‌هایش در ایران همراه شد.
آنلاین از غزه (این گزارش به‌روز می‌شود)
شنیدن جدیدترین وقایع غزه از زبان کسانی که از نزدیک شاهد ماجرا هستند شاید بزرگترین تاثیر نفوذ شبکه‌های اجتماعی در جریان این جنگ باشد. «مجله مهر» در گزارشی، یادداشت‌های 6 نفر از این افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی را بازنشر کرده است.
عکس‌های حاشیه‌ای از جلسه پرحاشیه استیضاح
نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز رای اعتمادشان به وزیر علوم را پس گرفتند. اما جلسه استیضاح امروز حاشیه‌های دیگری هم داشت.
«وزیر مردود»ی که «وزیر دانشمند» شد
فردا چهارشنبه جلسه استیضاح دکتر رضا فرجی دانا برگزار می شود و نمایندگان طراح استیضاح، دلایل مخالفتشان را با وزیر علوم دولت یازدهم در صحن علنی مجلس بیان می کنند. فرجی دانا نیز باید از عملکردش در وزارت علوم دفاع کند و نمایندگان مجلس را برای رای اعتماد مجدد، قانع کند. دفاعی که سومین حضور فرجی دانا در مجلس نهم محسوب می‌شود. او پیش از این دوبار دیگر هم کارش به بهارستان کشیده شده است.
جنجالی ترین پرونده‌های اقتصادی در ایران 
جنجالی ترین پرونده‌های اقتصادی در ایران چه بود و سرانجام آنها به‌کجا رسید؟ این گزارش، مروری است بر پرونده همه دانه‌درشت‌هایی که مردم آنها را با آدرس «دزدی از جیب بیت المال» شناختند.
روزهای خبرساز این 4 وزیر
این روزها شاید شلوغ‌ترین و پرحاشیه‌ترین روزها برای 4 ویز کابینه یازدهم باشد. وزرایی که در یک‌سالگی دولت، خبرسازترین اعضای کابینه شده‌اند و روزهای پرخبروحاشیه‌ای را می‌گذرانند.
اپلیکیشنی برای بایکوت اسرائیل
 موج انزجار از اسرائیل در بسیاری از کشور ها به خصوص کشورهای حامی این کشور به راه افتاده است. حالا مردم کشورهای حامی اسرائیل تصمیم گرفتند اعتراضشان به جنایت های این رژیم کودک کش را علاوه بر تظاهرات و تجمعات خیابانی عملی تر نشان دهند. بایکوت و تحریم محصولات اسرائیلی قدم بعدی مردم معترض در جهان است.
همه‌چیز درباره خطرناک‌ترین‌ویروس‌دنیا/اینفوگرافی
اخبار بسیار زیادی از شیوع ویروس ابولا در نقاط مختلف جهان به گوش می‎رسد که باعث کنجکاوی مردم برای کسب آگاهی درباره این بیماری مهلک شده است. این گزارش کمک می‌کند تا خطرناک‌ترین ویروس دنیا را بهتر بشناسید.

ارسال نظر

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل آن وارد نمایید
8 + 8 =

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2012 mehr mags All rights reserved